Laweta, pomoc drogowa ☎  516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

Jakie są rodzaje lawet?


  28 wrz 2021r.

Dziś omówimy wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem lawety. Opowiemy również czy warto w ogóle zakupić lawetę i czy biznes polegający na holowaniu aut osobowych w Siewierzu jest dochodowy oraz czy warto zainwestować w lawetę lub auto-lawetę.


Na początek skupimy się na tym, czym w ogóle jest laweta. Laweta to rodzaj przyczepy umożliwiającej transport samochodów osobowych,dostawczych Bus na przykład z miejsca wypadku lub do komisu w Siewierzu. Jeżeli zastanawiasz się nad jej kupnem lub otworzeniem biznesu polegającego na pomocy drogowej , koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej lawety.


Jakie są rodzaje lawet?


Na początek warto wspomnieć, że istnieje kilka rodzajów lawet. Pierwszym rodzajem są platformy załadunkowe stałe pojedyncze, które służą do przewożenia jednego samochodu osobowego, przeważnie z miejsca wypadku lub gdy chcemy przewieźć nasze auto do mechanika, a ono nie odpala. Takie lawety posiadają bardzo prostą i praktyczną budowę, składającą się z jednego poziomu i mogą być dodatkowo wyposażone w wysięgnik lub żuraw.


Jeśli jednak chciałbyś przewieźć więcej aut osobowych na jednej lawecie warto skorzystać z platformy załadunkowej stałej piętrowej, dzięki której możesz transportować aż do czterech pojazdów osobowych jednocześnie. Różni się ona od pojedynczej tym, że ma dwa poziomy, dzięki czemu pomieści więcej aut za jednym transportem.


Jeszcze innym rozwiązaniem, trzecim rodzajem lawety jest tzw. platforma załadunkowa hydrauliczna pojedyncza z wysięgnikiem, której najczęściej używa się w ratownictwie drogowym. Może ona transportować zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, jest także wyposażona w dźwig teleskopowy i podobnie jak poprzednia – ma dwa poziomy.


Jeśli myślisz poważnie o kupnie lawety, warto zastanowić się najpierw do jakich dokładnie celów Twoja laweta będzie używana i do tego uzależnić wybór odpowiedniego typu.


Samo kupno lawety to dopiero początek drogi. Warto również wspomnieć o tym, kto będzie prowadzić zakupioną już lawetę. Każdy, kto posiada najpopularniejsze prawo jazdy, czyli prawo jazdy kategorii B, pozwala na prowadzenie zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jeżeli samochód, wraz z przyczepą i holowanym na niej autem waży więcej, wówczas konieczne jest wyrobienie specjalnego prawa jazdy, uprawniającego do kierowania lawetą. Jest to prawo jazdy kategorii B96 lub B+E. Warto wiedzieć, że w obu przypadkach zdaje się tylko egzamin praktyczny, jednak bez wcześniejszych ćwiczeń będzie to niemożliwe. Istotnym aspektem jest także zasada, że auto holujące musi być cięższe od holowanego.Jak prawidłowo poruszać się przyczepioną lawetą na wąskich drogach w Siewierzu?


Lawetę przyczepia się do haka holowniczego samochodu – warto podczas tego procesu wyznaczyć, w którym miejscu powinno znajdować się przednie i tylne koło. Na platformę należy najechać osią, nad którą jest silnik, aby przód lawety był dociążony. Następnie należy założyć pasy mocujące, na trzy lub cztery koła, które dodatkowo zabezpiecza się zapięciem klamer. Trzeba także zwrócić uwagę na sprawność hamulca najazdowego oraz świateł. Pamiętaj zawsze o bezpieczeństwie zarówno swoim, ale również innych użytkowników ruchu drogowego. Warto również zadbać o dobrą widoczność, lecz nie tyczy się to tylko gdy kierujemy lawetą Jakie są rodzaje.Przepisy ruchu drogowego, a laweta Siewierz


Przepisy prawa mówią, że na drogach jednojezdniowych jazda takim zespołem pojazdów nie może przekraczać 70 km/h zaś na autostradach i drogach dwujezdniowych ekspresowych 80 km/h. Koniecznie musisz zwrócić również uwagę na fakt, że jazda tak obciążonym zespołem pojazdów zupełnie różni się od prowadzenia niezaładowanego samochodu osobowego. Auto jest bowiem dużo mniej zwrotne, trzeba uważać na zakrętach – “zadawać się” i wchodzić w nie bardzo łagodnie, a także unikać gwałtownego hamowania, ponieważ może to grozić tragicznym wypadkiem samochodowym Jakie są rodzaje.Kupno, a leasing lawety dla nowej firmy.


Jeśli chcesz otworzyć biznes opierający się na usługach pomocy drogowej , niezbędna będzie Ci do tego laweta. Kupno lawety za gotówkę to spory wydatek. Warto więc rozważyć leasing . Leasing dla nowych firm to doskonała możliwość pozyskania środków trwałych, niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Taka decyzja często wiąże się z koniecznością pozyskania środków transportu lub maszyn wykorzystywanych w produkcji. W tym momencie „świeżo upieczony” przedsiębiorca napotyka na pierwszą przeszkodę, jaką jest wykazanie się przychodami dla weryfikacji zdolności leasingowej. Często firmy leasingowe wymagają tego typu weryfikacji, natomiast istnieje wiele firm, czy ofert leasingowych, które oferują auta stricte dostosowane dla do świeżo rozpoczętej działalności. Zatem spokojna głowa, na pewno znajdziesz odpowiednią i dogodną dla Ciebie propozycję leasingu lawety Jakie są rodzaje.Co jeszcze warto pamiętać?


Bardzo istotną kwestią jest to, że laweta, podobnie jak auto osobowe, podlega obowiązkowej rejestracji ubezpieczenia co najmniej OC. Każdy nowy sprzęt tego typu musi posiadać homologację, czyli pozwolenie na jego korzystanie. Warto także wiedzieć, że dobra laweta jest wykonana ze stali o podwyższonej jakości, która pozwala na dobre utrzymanie pojazdu nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Wytrzymały sprzęt umożliwia holowanie motocykli, samochodów osobowych,pól ciężarowych, furgonetek , quadów, busów, wózków widłowych i innych Jakie są rodzaje.


Jeśli chcesz prowadzić lawetę, musisz zdobyć ku temu odpowiednie uprawnienia oraz poznać techniki sterowania tego typu zespołem pojazdów. Ważne są także umiejętności praktyczne oraz doświadczenie, które nabierzesz z czasem prowadzenia działalności w branży Laweciarskiej.


Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej