Laweta, pomoc drogowa ☎  516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

kupno samochodu używanego? Co zrobić z Ubezpieczeniem OC po kupnie nowego samochodu?


  06 paź 2021r.

Czy polica OC przedłuża się automatycznie po kupnie samochodu używanego? Co zrobić z Ubezpieczeniem OC po kupnie nowego samochodu? Niestety zakup nowego samochodu osobowego wiąże się z wieloma zagwostkami prawnymi, o których warto wiedzieć, aby nie narazić się na karę  lub mandat ze strony policji. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem, w którym opisujemy co dokładnie dzieje się z podstawowym ubezpieczeniem OC po za kupno samochodu używanegoPodczas zakupu używanego samochodu należy sprawdzić wiele rzeczy. Aspekty, które warto sprawdzić kupując samochód osobowy z komisu opisywaliśmy już w poprzednim artykule. Dziś jednak skupimy się tylko na podstawowym ubezpieczeniu cywilno-prawnym naszego auta osobowego. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, dlatego tak ważne.


Przy zakupie używanego samochodu osobowego należy sprawdzić, czy jego właściciel ma aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC. Informację taką można w prosty i szybki sposób uzyskać z bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, bezpłatnie i bez konieczności pozostawiania swoich danych osobowych.


Osoba sprzedająca auto osobowe ma obowiązek przekazać nabywcy aktualną polisę OC. Nie ma możliwości, aby Sprzedawca „zabrał” swoje ubezpieczenie OC ze sprzedanego auta i „przeniósł” je na swoje. Przekazanie aktualnego OC jest obowiązkiem Sprzedawcy. Nowy właściciel zatem może korzystać z ubezpieczenia zbywcy pojazdu, albo w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę i zawrzeć nową, z dowolnie wybranym, innym zakładem ubezpieczeń.


W pierwszym przypadku, gdy korzystamy z ubezpieczenia Sprzedającego, ochrona ubezpieczeniowa będzie obowiązywać tylko do końca okresu widniejącego na polisie, chyba, że umowa została wypowiedziana z wcześniejszym terminem. Jeśli płatność składek była rozłożona na raty, należy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu, jednak każda umowa i sytuacja jest inna, dlatego warto wyjaśnić tę kwestię bezpośrednio z ubezpieczycielem, który wszystko wytłumaczy.


Podobnie wygląda sprawa ubezpieczenia OC w przypadku zakupu samochodu w komisie. Tu nabywający również może korzystać z polisy dotychczasowego posiadacza, a jeżeli ta wygasła, auto osobowe powinno mieć OC krótkoterminowe, wykupione przez właściciela komisu. OC krótkoterminowe zawiera się na okres co najmniej 30 dni i zwykle maksymalnie tyle czasu będzie mieć nowy właściciel na zawarcie swojej umowy ubezpieczenia. Musi jednak przy tym pamiętać, że  krótkoterminowe OC również nie przedłuża się automatycznie na kolejny okres.


Zagraniczne auto. Jak wygląda sytuacja, gdy auto jest sprowadzone z innego kraju?


Sprzedawane przez komis auto osobowe może pochodzić z zagranicy. W takim wypadku powinno zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od sprowadzenia do kraju i posiadać polisę OC. Może się jednak zdarzyć, że nie zostało jeszcze zarejestrowane. W takiej sytuacji to Nabywca powinien dokonać jego rejestracji i najpóźniej w tym samym dniu zawrzeć umowę ubezpieczenia OC, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu.


Podobna, ale jeszcze bardziej rygorystyczna zasada obowiązuje w przypadku nabycia pojazdu zarejestrowanego, którego Sprzedawca, wbrew obowiązkowi, nie był ubezpieczony w zakresie OC. W takim przypadku umowa ubezpieczenia OC powinna zostać zawarta przez Nabywcę najpóźniej w dniu kupna pojazdu, ale nie później niż przed wprowadzeniem go do ruchu.


W przypadku bezpośredniego kupno samochodu używanego za granicą i sprowadzenia go do kraju nabywca ma 30 dni na jego zarejestrowanie w Polsce. Jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował auta osobowego i ma ono ważne ubezpieczenie OC, można w tym czasie korzystać z zagranicznej polisy. Jeśli jednak pojazd został wyrejestrowany, przed jego sprowadzeniem należy wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne, które są ważne 30 dni i wykupić na ten okres krótkoterminowe ubezpieczenie, a następnie zawrzeć  standardową umowę ubezpieczenia OC ważną przez 12 miesięcy.


Właściciel zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi mieć ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ponieważ jest to obowiązek ustawowy. Nawet jeden dzień przerwy w okresie ubezpieczenia skutkuje nałożeniem opłaty za brak obowiązkowego OC, która w 2021 roku wynosi nawet do 5600 złotych w przypadku samochodu osobowego. Najwięcej wezwań wystawianych przez UFG dotyczy wygaśnięcia ubezpieczenia zbywcy pojazdu, a więc sytuacji, gdy po zakupie używanego pojazdu ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie, a nowy właściciel nie dopilnuje terminu zawarcia nowej umowy.


Warto dlatego pilnować ważności swojego ubezpieczenia OC, ponieważ nawet jeden dzień zwłoki może skutkować karą w wysokości nawet kilku tysięcy złoty!


Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej