Laweta, pomoc drogowa ☎ 516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

Co musisz mieć w swoim samochodzie?


  04 sie 2021r.

Niezależnie od tego czy właśnie kupiłeś swój pierwszy pojazd czy może jesteś kierowcą od lat, z pewnością wiesz, że na rynku znajdziesz mnóstwo gadżetów do samochodu. Możesz kupić wszystko od zapachów po światełka LED-owe, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co mówią na ten temat przepisy? Czy według kodeksu twój pojazd musi być wyposażony w konkretne przedmioty? Tak! Dziś dowiesz się, co warto wozić ze sobą.


Homologacja samochodu o czym musisz pamiętać?

Pierwsza i najważniejsza zasada — homologacja. Obowiązkiem właściciela pojazdu jest dbanie o niego. Reguluje to art. 66 z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pojazd nie może zbyt głośno pracować, zagrażać bezpieczeństwu innych osób, wydzielać szkodliwych substancji, niszczyć drogi itp. W momencie kontroli przez funkcjonariuszy Policji może okazać się, że stan twojego pojazdu czy nawet opon, wzbudził ich niepewność.


Policjanci mają prawo skierować się na dodatkowe badania techniczne twojego pojazdu. Dopiero po naprawieniu usterki będziesz w stanie odzyskać swój samochód. Na czas naprawy, zabierany jest ci dowód rejestracyjny. Warto więc o tym pamiętać i wszelakie wady, korygować na bieżąco. Z pewnością będzie to w ogólnym rozrachunku tańsza opcja.Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego

Zgodnie z przepisami, samochód na „Polskich blachach”, czyli ten zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w określone rzeczy. Mowa tutaj o:


 • Gaśnicy typu ABC z homologacją, minimum 1 kilogram — powinna być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu. Pamiętaj, że chodzi tutaj nie tylko o uniknięcie mandatu, ale i twoje bezpieczeństwo. Może nie wygląda zbyt atrakcyjnie i nie pasuje do twoich nowych wycieraczek, ale może uratować życie twoje i innych osób. Upewnij się także, że gaśnica wciąż „ważna”. Ma ona taką samą datę przydatności, jak np. jedzenie (tylko dłuższą).
 • Trójkąt ostrzegawczy przyda ci się w momencie awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu (tutaj link i oznaczenie), ale także w innych przypadkach wypadku czy też po prostu unieruchomienia samochodu. Często trójkąt umieszcza się w bagażniku.
 • Tablica rejestracyjna — musi być czytelna, czysta i odpowiednio oświetlona (światełkami nad nią). Pamiętaj o tym zimą lub jesienią. Nadmiar śniegu czy przyczepione do tablicy rejestracyjnej liście, mogą cię sporo kosztować.


Jaki kraj takie przepisy sprawdź zanim wyruszysz w trasę

Powyższe wyposażenie ma swoje zastosowanie w naszym kraju. Musisz jednak pamiętać, że każdy kraj ma inne przepisy. W niektórych państwach obowiązkowe jest posiadanie np. apteczki w samochodzie i nie ma to znaczenia czy przyjechałeś z Polski, Hiszpanii czy Włoch. Zanim więc wyruszysz w jakąkolwiek trasę, upewnij się, że twoje auto nie stwarza tam zagrożenia i nie narażasz się na żadne nieprzyjemności.


Jest to bardzo istotne. Przykładowo wybierając się do Niemiec starym samochodem, może okazać się, że nie dojedziesz do swojego hotelu. Obowiązujące tam przepisy surowo regulują emisję spalin.Co według NAS warto wozić ze sobą?

Przepisy przepisami, ale naszym zdaniem sam trójkąt, tablica i gaśnica to za mało. Oczywiście najważniejszą rzeczą, którą powinieneś mieć w samochodzie jest twój telefon, tak abyś w razie wypadku mógł do nas zadzwonić.


Kompletując wyposażenie swojego samochodu, warto pomyśleć nie tylko o wyglądzie czy “odpicowaniu” fury, ale i o bezpieczeństwie i sytuacjach mniej przyjemnych. Polecamy więc kupić:


 • linę holowniczą spełniającą wszystkie wymogi bezpieczeństwa, na wypadek nagłej awarii;
 • kable do odpalenia samochodu, w razie, gdyby padł ci akumulator, jeśli zapomnisz np. wyłączyć świateł;
 • ładowarkę samochodową lub powerbank, jeśli będziesz pilnie potrzebował wykonać telefon;
 • apteczkę wyposażoną w bandaże i plastry z opatrunkiem, rękawiczki ochronne, opaskę uciskową, koc termoizolacyjny, chustę trójkątną, środek dezynfekujący, ustnik do sztucznego oddychania;
 • kamizelkę odblaskową;
 • podnośnik/lewarek wraz z kluczem do kół;
 • oponę zapasową;
 • zestaw narzędzi do naprawy ew. usterki;
 • taśma klejąca (pół żartem, pół serio);
 • żarówki do wymiany;
 • bezpieczniki;
 • płyny i środki czystości — rozlana kawa, ptasia kupa? Nie ma problemu. Miej zawsze pod ręką nie tylko płyn do spryskiwaczy czy do chłodnicy, ale i np. chusteczki do kokpitu czy płyn do szyb ze szmatką z mikrofibry.

Oprócz tego polecamy zakupić sobie niewielką teczkę, w której trzymać będziesz wszystkie dokumenty związane z twoim pojazdem jak numer polisy OC/AC, numery telefonów, umowy, nazwy części, kartę pojazdu itp. Nie musisz trzymać tego w samochodzie, wystarczy w domu. Warto jednak zrobić sobie zdjęcia wszystkich tych dokumentów i zapisać je na telefonie w specjalnym folderze. Przyda ci się to w momencie np. kolizji, jeśli nie będziesz chciał wzywać policji.Niezbędne akcesoria samochodowe, czyli gadżety które warto mieć w aucie

A co z fajnymi rzeczami? Jakie gadżety warto umieścić w samochodzie, które podniosą twój komfort?


 • Nawigacja lub specjalny uchwyt na telefon — świetne dla osób, które sporo jeżdżą;
 • Ładowarka samochodowa z wejściem na USB lub 2w1 uchwyt na telefon z ładowaniem bezprzewodowym (upewnij się, że twój telefon ma taką funkcję);
 • Transmiter FM, jeśli nie masz w samochodzie radia na Bluetooth czy wejścia AUX;
 • Kamerka/wideorejestrator — szalonych kierowców na drodze nie brakuje, warto posiadać taki sprzęt na wypadek kolizji;
 • Kosz/pudełko w bagażniku — wszelakie narzędzia, dodatkowe śrubki, lampki itp. najlepiej trzymać w jednym miejscu. Zakupienie specjalnego pojemnika, do którego możesz to wszystko wsadzić, z pewnością pomoże ci zachować odpowiedni porządek.

Oczywiście gadżetów jest mnóstwo. Możesz całkowicie przerobić swój samochód, zmienić jego kolor, wnętrze. Nikt nie broni ci do 25-letniego auta zamontować wyświetlacz LCD czy tabletu. Tutaj już wszystko zależy od ciebie. My podajemy ci jednak rzeczy, które są przede wszystkim użyteczne. Reszta to kwestia gustu! 

Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej