Laweta, pomoc drogowa ☎  516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?


  20 gru 2022r.

Wraz z inflacją ceny za olej napędowy znacznie wzrosły w Dąbrowie Górniczej jak i całym  kraju. Odkąd zaczęła się wojna na Ukrainie ceny paliw wystrzeliły ponad dwukrotnie. Bardzo dużo osób zrezygnowało z używania samochodów, z racji tego, że nie opłacało im się to finansowo. Ostatnio ceny paliw na stacjach benzynowych idą dynamicznie. Gdzieniegdzie za 1 litr oleju napędowe trzeba zapłacić 8 złotych. Za ceny ropy odpowiadają w głównej mierze kraje OPEC, czyli Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, między innymi Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Wenezuela. OPEC znacznie uciął wydobywanie ropy naftowej. Towarzystwo OPEC stwierdziło, iż planuje stabilizacje cen, które wzrosły w ostatnim czasie. W tym samym dniu, kiedy ta decyzja przez OPEC została wydana to cena baryłki ropy wzrosła, aż o 2 procent, czyli około 93 dolarów za jedną baryłkę ropy naftowej. Jednakże, to nie doprowadzi nieuchronnie do zmniejszenia cen za paliwo. Trzeba liczyć jednak, że towarzystwo OPEC zmieni decyzję w tejże sprawie. Czy decyzja, która została podjęta przez stowarzyszenie OPEC oznacza to, że za jeden litr paliwa będzie trzeba zapłacić w Polsce ponad 10 złotych? Czy Rosja dalej jest dostawcą paliwa do Polski? Jak w przyszłości będzie wyglądała gospodarka Polski? W poniższym artykule można przeczytać o tym więcej.Czy za jeden litr paliwa trzeba będzie zapłacić w 2023 roku ponad 10 złotych?


Przez obserwacje przy stałym trendzie inflacji rosnącej, gdzie aktualnie za średnią cenę jednego litra paliwa płaci się 7,80 złotych wraz z wysokim podatkiem VAT to jest możliwe, że jeden litr paliwa będzie oscylował w granicach 10 złotych. Wyższe wydatki są przewidziane dla kierowców tankujących samochody olejem napędowym klasy PREMIUM. Póki co najoszczędniej wychodzą posiadacze aut na gaz. Od 1 stycznia 2023 roku ma wrócić znowu 23 procentowy podatek VAT na paliwo zamiast obecnego 8 procentowego. Według premiera Mateusza Morawieckiego rząd nie chce, aby podniesienie podatków wiązało się z podwyżką cen paliw, jednak jest to nieuniknione w tym wypadku. Obecne paliwo kosztuje około 7 złotych za jeden litr, a w nowym roku będzie to cena 8,40 złotych za jeden litr. Za olej napędowy, który teraz oscyluje w granicach 8 złotych trzeba będzie zapłacić 9,50 złotych. Sytuacja nie wygląda za kolorowo dla wszystkich osób jeżdżących samochodem. W  2022r najtańsze paliwo  odnotowaliśmy na stacji paliw S1 w Dąbrowie Górniczej ul Aleja Józefa Piłsudskiego 68.Sankcje w Europie


Sankcje unijne są bardzo widoczne na arenie Unii Europejskiej. Według nich od lutego przyszłego roku, będzie odcięcia się od dostaw ropy naftowej oraz produktów ropopochodnych pochodzących z Rosji. Według PB, Rosja jest głównym importerem na Europę oraz importuje około 500060001 sztuk baryłek oleju napędowego każdego roku. Już od dłuższego czasu można zauważyć odcięcie się większości krajów zachodnich od tego kraju, z racji spadania mocy produkcji rafinerii, poprzez odejście od paliw kopalnych oraz przez pandemię. Jest to sytuacja trudna politycznie jak i gospodarczo.


Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej