Laweta, pomoc drogowa ☎ 516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

Czym jest ubezpieczenie GAP


  16 sie 2021r.

Z pewnością słyszałeś o obowiązkowym ubezpieczeniu OC i o dodatkowym ubezpieczeniu AC, ale czym jest ubezpieczenie GAP? Czy jest to coś, nad czym warto się zastanowić? Ile to kosztuje? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

 

Czym jest ubezpieczenie typu GAP?

 Skrót GAP oznacza Guaranteed Asset Protection. Polecane jest szczególnie kredytobiorcom i leasingobiorcom. Zabezpiecza osobę przed stratą finansową w przypadku utraty wartości pojazdu. Warto zaznaczyć już na starcie, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, a dobrowolne. Żadna firma nie jest w stanie cię do niego „przymusić”.


 

Jakie pojazdy mogą być objęte polisą GAP?

Główną zasadą, którą należy się kierować to właśnie pojazdy zakupione przy pomocy kredytu lub leasingu. Nie musi być to jednak samochód osobowy ani taki kupiony od nowości. Polisą GAP można objąć np.:

 • pojazdy zabytkowe;
 • pojazdy specjalne;
 • pojazdy uprzywilejowane;
 • pojazdy ciężarowe lub rolnicze (leasing);
 • motocykle;
 • quady;

 

Jakie ubezpieczenie jest obowiązkowe w przypadku kredytu na samochód lub leasingu?

Decydując się na zakup samochodu nie za gotówkę a za pieniądze pochodzące z kredytu czy też wzięcie samochodu w leasing, konieczne jest wykupienie nie tylko ubezpieczenia OC (obowiązkowego dla wszystkich posiadaczy samochodu), ale i AC. W ten sposób firma zabezpiecza się przed uszkodzeniem pojazdu, ale w jaki sposób ty możesz się zabezpieczyć?Kradzież pojazdu lub całkowita szkoda a ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC niewiele daje w przypadku kradzieży samochodu lub całkowitej szkody. W teorii wszystko jest w porządku, jednak w praktyce możesz wiele stracić. Dlaczego? W przypadku uznania całkowitej szkody pojazdu ubezpieczalnia wypłaci z AC tyle, ile wart jest pojazd w danym momencie. Biorą oni pod uwagę wartość rynkową. Jeśli kupiłeś auto nowe, prosto z salonu, zapewne wiesz, że już po wyjechaniu „za drzwi” auto traci na wartości. Lata mijają, twój samochód jest wart coraz mniej, a kredyt spłacasz i tak na kwotę „początkową”. Możesz więc kupić auto za 100 tysięcy złotych, dostać od towarzystwa ubezpieczeniowego 60 tysięcy złotych, a 40 tysięcy złotych i tak, i tak musisz spłacić. Wtedy wkracza ubezpieczenie GAP.Ubezpieczenie GAP – kiedy działa?

Ubezpieczenie typu GAP sprawdza się właśnie w takich przypadkach jak wymienione wyżej, czyli kradzież pojazdu lub uznanie całkowitej szkody. Ubezpieczalnia wypłaca ci pieniądze z twojej polisy. Otrzymujesz więc dwie wypłaty — jedna z polisy AC, a druga z polisy GAP. Dzięki temu nie jesteś stratny. Polisa GAP pozwoli ci na spłacenie reszty kredytu.Jakie są rodzaje ubezpieczenia GAP?

Wyróżniamy cztery rodzaje ubezpieczenia GAP: fakturowy, finansowy, Casco oraz indeksowy. Który będzie dla ciebie najlepszy i na co się zdecydować?


 • GAP fakturowy – najdroższa opcja; ubezpieczyciel wypłaca różnicę pomiędzy ceną samochodu, która widnieje na fakturze zakupu, a wartością rynkową z dnia kradzieży lub wypadku (100 tysięcy złotych na fakturze, pojazd wart 60 tysięcy złotych = ubezpieczalnia wypłaca 40 tysięcy złotych).
 • GAP finansowy – najtańszy rodzaj, ubezpieczalnia pokrywa różnicę pomiędzy sumą pozostałych rat do spłaty leasingu a kwotą wypłacanego AC (do spłaty zostało 40 tysięcy złotych, odszkodowanie z AC wynosiło 20 tysięcy złotych = ubezpieczalnia wypłaca 20 tysięcy złotych).
 • GAP Casco – pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z ubezpieczenia AC/OC a sumą ubezpieczeń AC z dnia zawarcia owej umowy (suma AC na dzień umowy np. 100 tysięcy złotych, w dniu wypadku ubezpieczyciel w ramach polisy OC/AC wypłaca 60 tysięcy złotych = różnicę pokrywa ubezpieczyciel GAP).
 • GAP indeksowy – idealny na krótkie umowy leasingowe np. 3 lata. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w wysokości 20-30% wartości skradzionego pojazdu.


Co jest lepsze GAP czy AC?

 O ile ubezpieczenie GAP nie jest obowiązkowe, tak zakup polisy AC, często jest narzucany już przez firmę, od której bierzesz samochód w leasing. Nie musisz więc zastanawiać się, która opcja jest lepsza. Jedną z nich po prostu musisz wziąć. Czy warto dodatkowo kupować polisę GAP?


W przypadku drogich czy nowych samochodów z pewnością warto zastanowić się nad taką polisą. Możesz tak naprawdę spać spokojnie. Ile coś takiego kosztuje?Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

 Każda ubezpieczalnia działa inaczej. Najlepiej jest więc porównać sobie ceny w sieci i skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Kieruj się taką samą zasadą jak przy wyborze polisy OC lub AC.


Przykład nr 1

Wartość pojazdu – 100 000 złotych

Rok produkcji – 2020

Okres ubezpieczenia w miesiącach – 24

Składka 1 250 złotych.

 

Przykład nr 2

Wartość pojazdu – 200 000 złotych

Rok produkcji – 2021

Okres ubezpieczenia w miesiącach – 36

Składka 1 900 złotych

 

Z pewnością nie są to małe kwoty, jednak gwarantują ci bezpieczeństwo. Zastanów się nad tym, być może to odpowiednie rozwiązanie dla ciebie!

Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej