Laweta, pomoc drogowa ☎  516 737 414 Śląsk - Małopolska 24h

Pomoc drogowa z HDS, inaczej hydrauliczny dźwig samochodowy


  12 sie 2021r.

Polskie drogi stają się coraz bardziej przyjaznym miejscem, zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Dzieje się tak ponieważ ustawodawca oraz policyjny wydział ruchu drogowego nieustannie dokłada starań by drogi, po których się poruszamy, stały się bezpieczniejsze. Jednakże mimo sprzyjających okoliczności w ruchu drogowym wciąż dochodzi do zdarzeń, takich jak kolizje i wypadki, których w ubiegłym roku było aż 22 490 według statystyk prowadzonych przez komendę główną policji. Jeśli kiedykolwiek byłeś uczestnikiem, wyżej wymienionych sytuacji to z pewnością wiesz jak ciężko wtedy o fachową i rzetelną pomoc. Na szczęście rozwój technologii wychodzi naprzeciw naszym potrzebą, nawet w tak trudnych sytuacjach!Czym jest hydrauliczny dźwig samochodowy?

HDS to nic innego jak samobieżne żurawie i dźwigi montowane na samochodach dostawczych lub ciężarowych. Co istotne Hydrauliczny dźwig samochodowy bez trudu może się sam załadować lub rozładować z określonego ładunku.Zasada działania HDS-u różni się od zasady działania lawety z wyciągarką. W przypadku lawety z wyciągarką konieczne jest, aby pojazd stał w linii prostej za lawetą, tak aby bez trudu mógł wjechać na naczepę, o ile pozwala na to stan techniczny pojazdu. Jeśli natomiast auto nie będzie w stanie wjechać samoczynnie na naczepę, to będzie musiało zostać wciągnięte. Takie działanie może wygenerować problemy w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Jednakże to nie koniec możliwych powikłań zdarzenia drogowego, jeśli stan techniczny pojazdu skutecznie uniemożliwia wciągnięcie go lub wtoczenie na naczepę lawety to nie pozostaje nic innego jak wykorzystanie wyżej wymienionego hydraulicznego dźwigu samochodowego.


HDS z dźwigiem lub żurawiem umieszczonym za siedzeniem kierowcy lub też na samym podwoziu pojazdu, bez trudu poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowaną formą osadzenia powypadkowego pojazdu.Zastosowane HDS w różnych gałęziach przemysłu i transportu

Hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystywane są nie tylko jako narzędzie służące do pomocy drogowej. Ich wielozadaniowość przyczyniła się do tego, że dziś możemy spotkać się z nimi zarówno na drogach, jak i placach budowy czy w miejscach wycinki drzew.


Jedną z zalet HDS jest jego prędkość poruszania się, dlatego znajdują zastosowanie w transporcie. Jednakże nie tylko w transporcie uszkodzonych samochodów, ale także w transporcie ciężkich i towarów o ponad przeciętnym gabarycie. Możliwe jest to dzięki kolejnej zalecie, jaką jest ładowność hydraulicznych dźwigów samochodowych. To właśnie dzięki ładowności samego pojazdu oraz dużym możliwością udźwigu, HDS znajduje swoje zastosowanie w przemyśle budowlanym.


Przy użyciu samochodów ciężarowych z hydraulicznym dźwigiem można wykonywać różnorodne prace niekoniecznie związane z transportem ładunku. W tym przypadku wykorzystywany jest przede wszystkim żuraw umieszczony na pojeździe. Tak wykorzystywany HDS umożliwia unoszenie różnorodnych materiałów na znaczne wysokości. Prace wysokościowe są bardzo często wykonywane na placach budowy, gdzie istnieje konieczność podnoszenia różnorodnych ładunków.Kiedy HDS jest lepszym rozwiązaniem niż żuraw stacjonarny?

 Niewątpliwie żurawie i dźwigi stacjonarne mają o wiele większy udźwig niż wspomniane hydrauliczne dźwigi samochodowe. Jednak HDS-y oprócz podnoszenia materiałów, mogą je bez trudu przetransportować w inną lokalizację. Dlatego też samochód ciężarowy będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują nie tyle, co przenieść ładunek a przewieźć go na większą odległość, przy czym nie chcą wynajmować całego żurawia bądź dźwigu.Jaki ciężar może udźwignąć HDS?

Jeśli mowa o hydraulicznych dźwigach samochodowych to ich maksymalny udźwig może wynosić od kilkuset kilogramów do nawet kilku tysięcy kilogramów. Jest więc mniejszy niż udźwig klasycznego żurawia stacjonarnego. HDS posiada jednak inny, przydany parametr – ładowność. Dzięki czemu w przypadku transportu niedużych ładunków nie ma sobie równych!Co trzeba zrobić, aby zostać operatorem hydraulicznego dźwigu samochodowego?

Pojazdy wyposażone w HDS ze względu na swój duży rozmiar, a także wagę przewożonych ładunków mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób, jeśli ich obsługę powierzy się nie odpowiedniej osobie. Dlatego też wszyscy operatorzy przechodzą intensywne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, aby zmniejszyć ryzyko zdarzeń z udziałem pojazdów z hydraulicznymi dźwigami samochodowymi. Żuraw, który ulega awariom, może narażać zdrowie i życie operatorów lub osób znajdujących się w pobliżu. Pojazdy wyposażone w HDS, które nie zostały prawidłowo ustawione, mogą się nawet przewrócić, co prowadzi do poważnych strat materialnych.


Poruszanie się pojazdem z hydraulicznym dźwigiem samochodowym nie jest możliwe bez ukończenia specjalistycznego szkolenia na operatora HDS. Co więcej, aby przystąpić do takiego szkolenia, musimy spełnić następujące warunki:

  • ukończyć 18 lat.
  • posiadać ważne prawo jazdy kategorii C.
  • nie posiadać zdrowotnych przeciwwskazań do pracy ze sprzętem HDS.

Mamy nadzieję, że tekst ten rozwiał wszystkie twoje wątpliwości i wiesz już nie tylko czym jest HDS, ale do czego służy i kiedy się przydaje.

Ostatnieposty  23 gru 2022r.Zdaj prawo jazdy za pierwszym razem - poznaj tricki!czytaj więcej


  20 gru 2022r.Czy paliwo w roku 2023 będzie coraz droższe?czytaj więcej


  02 lis 2022r.Opony zimowe. Gorący temat.czytaj więcej